30 Bin Liraya Alınabilecek En İyi Araba

Dolar fiyatlarının artmasıyla yükselen araç fiyatları, özellikle sıfır araç fiyatlarında yaşanan uçuk fiyat artışları nedeniyle vatandaşın araç alım gücünü oldukça etkilemiş durumda. Eskiden sıfır olarak satın alınabilen fiyatla araç, bugün ikinci el olarak alınabilmektedir.

Hem sıfır araçlarda hem de ikinci el araçlarda yaşanan anormal fiyat artışları devam ederken, ikinci el araç satış platformlarında her satıcı kendi aracını överek mümkün olan en yüksek fiyata pazarlamaya çalışmaktadır. Hal böyle olunca araç fiyatları hem artış göstermiş hem de kaliteli araç bulmak zorlaşmıştır. Kimi araç sahipleri araç kusurlarını, alıcıyı korkutmamak için hafif kusurmuş gibi göstermektedir. İkinci el araç satış platformlarında kusurları telafüz edenlerden birkaçı şöyle:

Aracın bazı yerlerinde boya varsa; temizlik boyası, avuç içi kadar boya, bir karış boya

Aracın bazı yerlerinde hasar varsa; çıtır hasar

KM ile alakalı telaffuz; km orjinaldir garantisi benim,

Aracın temiz olduğunu anlatan telaffuz; dosta gider, sahibi öğretmendi, öğretmenden satılık, aile arabası

30 bin liraya hangi araçlar alınmalı?

Ford Focus 2005 ve üzeri olan modelleri

Mitsubishi binek araçlar

Peugeot 407

Kia Sorento

Reneult Laguna

Siat Stilo

Hyundai Sonata 2005 ve üzeri

İkinci el araç alırken dikkat edilecek hususlar nelerdir?

Araç alırken sıfır model tercih etmediyseniz ikinci el araç alacağım diyorsanız, bazı adımları ihmal etmemeniz gerekektedir. Aksi halde kullandığınız süre boyunca pişmanlık kaçınılmazdır.

Tavsiye 1

Aracı ilk gördüğünüz gibi almayınız. Araya biraz zaman koyarak araştırmanızı sürdürünüz. Araştırmanızı o esnada sürdürerek daha uygun fiyata bulabileceğinizi düşünebilirsiniz.

Tavsiye 2

Aracınızı satın alacağınız kişiyle samimiyet kurmayınız. Aksi halde aracı satan kişiye daha sonradan kusurlarını belirtemez ve yaptırtamazsınız.

Tavsiye 3

Talibi olduğunuz aracı mutlaka bir ekspertize götürün. Aracınızı en az 100 liraya göstereceğiniz exspertiz, vermiş olduğunuz 30 bin liranızın kıymetini arttıracaktır. Expertize göstermediğiniz araçlarınızda ağır kusur veya hafif kusur baş gösterebilir. Ancak artık çok geç olabilir.

Tavsiye 4

Aracınızı aldığınız kişi ile aracınıza ait kusurları da içeren bir sözleşme yaparak, bu kusurları kabul ettiğini ve aksi kusur olmadığını beyan etmesini sağlayınız. Böylece sonradan çıkabilecek kusurları kabullenmiş olacak ve tadilatına katlanacaktır.

 • Merkez Bankası’ndan Dövize Şoklama

  Merkez Bankası faiz oranlarını yükselterek dövize adeta şok etkisi yaptı. Merkez Bankası’nın ekonomiye şok etkisi yapması ile Amerikan Doları 6.01 TL seviyelerini gördü. Merkez Bankası faiz […]

 • 30 Bin Liraya Alınabilecek En İyi Araba

  Dolar fiyatlarının artmasıyla yükselen araç fiyatları, özellikle sıfır araç fiyatlarında yaşanan uçuk fiyat artışları nedeniyle vatandaşın araç alım gücünü oldukça etkilemiş durumda. Eskiden sıfır olarak satın alınabilen fiyatla araç, bugün ikinci el olarak alınabilmektedir.

 • Moldova’da 7 Çalışan Sınırdışı Edildi

  Moldova’nın en kalabalık şehri Kişinev’de Fetullah Gülen’e yakınlığıyla bilinen okul çalışanlarından 7 kişi gözaltına alınarak sınırdışı edilmeleri için işlemler yapıldı. Kişinev’de yaşanan bu gelişmeler Orizont […]

 • Asılan Öcalan Posterine Pentagon Açıklaması

  Pentagon sözcüsü White, Pentagon’da basın toplası düzenledi. Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Soruları yanıtlayan White, AA muhabirinin uzun bir sorusuna yanıt vermekte gecikmedi. AA muhabirinin […]

 • Retuers Irak’ın Planını Yayınladı

  Reuters Haber Ajansı’nın haber araştırmasına göre Irak’ın yetkili bakanlığı Irak Bölgesel Kürdistan Yönetimi’ni (IKBY) İran ve Türkiye desteğiyle kendi kontrolleri altına almayı planladıkları ortaya atıldı. […]