Başkan Gürkan’dan Kırkpınar Başpehlivanı Recep Kara’ya cevap: “Herkes işini yapacak”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Mehmet Yeşil Yeşil’i yenerek 655. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı olan Recep Kara hakkında, “Recep Kara kendi yağlı güreşine baksın. Biz nasıl haddimizi bilerek güreşe katılmıyorsak güreşçilere karışmıyorsak Kırkpınar’ın nasıl düzenleneceği de pehlivanların haddi değil. Herkes işini yapacak” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 655. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri sonrası basın mensuplarıyla bir araya geldi. 655. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Başkan Gürkan, bir gazetecinin “Recep Kara’nın Kırkpınar organizasyonunu belediyenin gerçekleştirmemesi gerektiği açıklamasında bulunduğu” sorusuna cevap verdi.

Başkandan sert cevap

Başkan Gürkan, gazetecinin sorusuna, “Tarlada izi olmayanın, harmanda sözü olmaz” ata sözüyle cevap verdi. Recep Kara’nın pazar günü Kırkpınar’da 4. kez başpehlivan olduğunu belirten Başkan Gürkan, “Kendisini tebrik ediyorum, bileğinin hakkıyla başpehlivan olmuştur. 2004, 2007, 2008’den sonra 8 yıl aradan sonra 4. kez başpehlivan olmak hakikatten bilekli olmayı gerektirir. Kendisinin pehlivanlığını tartışacak halimiz yok. Bizim uzmanlık alanımız da değil. Ama Kırkpınar’ı kimin düzenleyeceğini belirlemek de geleneklere ait bir şey. Bu gelenekleri bilmesi gerektiğine inanıyorum. Ben pehlivanlık konusunda haddimi bileceğim. Kırkpınar’ı kimin düzenleyeceği konusunda da pehlivanlar haddini bilecek. Herkes kendi işine bakacak. Kendi görevini yerine getirecek. Recep Kara güreşle uğraşsın. Pehlivanlığını yapsın. Biz de onu alkışlayalım” şeklinde cevap verdi.

Bilet satış rekoru kırıldı

Bu yıl şenliklerin iptal edilmesine rağmen Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde rekor seviyede bilet satıldığını ifade eden Başkan Gürkan, “Tüm zamanların bilet satış rekorunu kırdık. 5 bin 776 adet parayla bilet satıldı ve bunun geliri de 347 bin 120 lira” dedi.

Pehlivanlar 2 ton yağ kullandı

Başkan Gürkan, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’la birlikte pazar günü Er Meydanı’nda stadın yenilenmesiyle ilgili açıklama yaptıklarını da hatırlatırken 655. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde pehlivanların 2 bin 100 litre zeytinyağı kullandığını, uzunluğu 3 kilometreyi bulan pehlivanların terini silmekte salaşpur bezi kullanıldığını açıkladı.

 • Merkez Bankası’ndan Dövize Şoklama

  Merkez Bankası faiz oranlarını yükselterek dövize adeta şok etkisi yaptı. Merkez Bankası’nın ekonomiye şok etkisi yapması ile Amerikan Doları 6.01 TL seviyelerini gördü. Merkez Bankası faiz […]

 • 30 Bin Liraya Alınabilecek En İyi Araba

  Dolar fiyatlarının artmasıyla yükselen araç fiyatları, özellikle sıfır araç fiyatlarında yaşanan uçuk fiyat artışları nedeniyle vatandaşın araç alım gücünü oldukça etkilemiş durumda. Eskiden sıfır olarak satın alınabilen fiyatla araç, bugün ikinci el olarak alınabilmektedir.

 • Moldova’da 7 Çalışan Sınırdışı Edildi

  Moldova’nın en kalabalık şehri Kişinev’de Fetullah Gülen’e yakınlığıyla bilinen okul çalışanlarından 7 kişi gözaltına alınarak sınırdışı edilmeleri için işlemler yapıldı. Kişinev’de yaşanan bu gelişmeler Orizont […]

 • Asılan Öcalan Posterine Pentagon Açıklaması

  Pentagon sözcüsü White, Pentagon’da basın toplası düzenledi. Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Soruları yanıtlayan White, AA muhabirinin uzun bir sorusuna yanıt vermekte gecikmedi. AA muhabirinin […]

 • Retuers Irak’ın Planını Yayınladı

  Reuters Haber Ajansı’nın haber araştırmasına göre Irak’ın yetkili bakanlığı Irak Bölgesel Kürdistan Yönetimi’ni (IKBY) İran ve Türkiye desteğiyle kendi kontrolleri altına almayı planladıkları ortaya atıldı. […]