CHP’li Tanrıkulu Medya Kuruluşlarıyla İlgili KHK’ları Değerlendirdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Kanun Hükmünde Kararname ile aralarında İMC TV, Hayatın Sesi, TV 10, Van TV, Jiyan TV, Azadi TV ve Zarok TV’nin de bulunduğu 12 televizyon kanalı ve 11 radyonun kapatılması kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

BirGün’den Ece Zereycan’a konuşan Tanrıkulu, kapatılan kanallar arasında bulunan Zarok TV’nin kapatılmasının bir ‘turnusol kâğıdı’ olduğunu söyledi.

Tanrıkulu, “Bu kanalı kapatmak demek, Kürtçenin öğretilmesiyle ilgili bir derdiniz olduğu anlamına geliyor” diye konuştu.

Sezgin Tanrıkulu’nun kanal kapatmalarına dair değerlendirmesi şöyle:

“AKP, 15 Temmuz darbecilerini taklit ediyor. Darbe olsaydı, onlar da aynı şeyi yapacaklardı. İlk önce muhalif kesimleri sindirecek, televizyon kanallarını, gazeteleri kapatacak, gazetecileri hapse atacaklardı. AKP’nin darbecilerden farklı yapmadığı hiçbir uygulama yoktur. Üstelik bu da yeni değil. Basına yönelik baskı yıllardır Türkiye’nin gündeminde. Tüm dünyada Türkiye’nin nam saldığı alanlardan biridir basına yönelik baskı.

“Şimdi çıkıp Kürt çocuklarına Kürtçe çizgi film gösteren bir kanalın kapısına kilit vuruyorsunuz. Zarok TV’nin kapatılması bir turnusol kâğıdıdır. Çünkü bu kanalın politikayla, habercilikle filan hiçbir alakası yok. Tek amacı Kürtçe çizgi film yayınlamak. Bu kanalı kapatmak demek, Kürtçenin öğretilmesiyle ilgili bir derdiniz olduğu anlamına geliyor. Çocuklar Kürtçe duymasın, izlemesin demektir. Başka bir izahı yoktur bunun.

“Keza İMC TV, Hayat TV, Azadi TV, Van TV, TV 10, Yön Radyo, Özgür Radyo… Bunların tümü temel gazetecilik değerleri çerçevesinde, mağdurların sesini daha çok kamuoyuyla paylaşan kanallar. Bunların kapatılması demek, mağdurun sesine de kilit vurmak demektir.” (İMCTV)

 • Merkez Bankası’ndan Dövize Şoklama

  Merkez Bankası faiz oranlarını yükselterek dövize adeta şok etkisi yaptı. Merkez Bankası’nın ekonomiye şok etkisi yapması ile Amerikan Doları 6.01 TL seviyelerini gördü. Merkez Bankası faiz […]

 • 30 Bin Liraya Alınabilecek En İyi Araba

  Dolar fiyatlarının artmasıyla yükselen araç fiyatları, özellikle sıfır araç fiyatlarında yaşanan uçuk fiyat artışları nedeniyle vatandaşın araç alım gücünü oldukça etkilemiş durumda. Eskiden sıfır olarak satın alınabilen fiyatla araç, bugün ikinci el olarak alınabilmektedir.

 • Moldova’da 7 Çalışan Sınırdışı Edildi

  Moldova’nın en kalabalık şehri Kişinev’de Fetullah Gülen’e yakınlığıyla bilinen okul çalışanlarından 7 kişi gözaltına alınarak sınırdışı edilmeleri için işlemler yapıldı. Kişinev’de yaşanan bu gelişmeler Orizont […]

 • Asılan Öcalan Posterine Pentagon Açıklaması

  Pentagon sözcüsü White, Pentagon’da basın toplası düzenledi. Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Soruları yanıtlayan White, AA muhabirinin uzun bir sorusuna yanıt vermekte gecikmedi. AA muhabirinin […]

 • Retuers Irak’ın Planını Yayınladı

  Reuters Haber Ajansı’nın haber araştırmasına göre Irak’ın yetkili bakanlığı Irak Bölgesel Kürdistan Yönetimi’ni (IKBY) İran ve Türkiye desteğiyle kendi kontrolleri altına almayı planladıkları ortaya atıldı. […]