Demirtaş’ın “Darbelere hayır” mitingi öncesi HDP’den açıklama

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın katılımıyla İzmir’de düzenlenecek “Darbelere hayır, demokrasi hemen” mitingi öncesi yapılan toplantıda konuşan HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, “HDP’nin, temelleri yeni oluşmakta olan rejimin dışında addedildiğinin, liderler zirvesi dolayısıyla ortaya konmuş olmasını çok büyük bir hata ve saçma yol olarak görüyoruz” dedi.

Cuma günü saat 18.00’da HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın katılımıyla İzmir Gündoğdu Meydanı’nda “Darbelere hayır, demokrasi hemen” mitingi düzenlenecek. Miting öncesi, HDP İzmir Milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü ve Müslüm Doğan ile HDP İzmir İl Eş Başkanları Gülay Bilici ile Mahfuz Güleryüz, il binasında basın toplantısı düzenledi.

“Binlerce İzmirlinin geleceğini biliyoruz”

Cuma günü yapılacak olan mitinge tüm İzmirlileri davet eden Kürkçü, şunları söyledi: “Halkların Demokratik Partisi’nin çağrısıyla binlerce İzmirlinin bir araya gelerek Türkiye’yi etkisi altına alan darbe, savaş ve şiddet iklimine karşı eşitliği, demokrasiyi, adaleti ve özgürlüğü savunmaya geleceğini biliyoruz. Demokratik bir düzen için binlerin on binlerin varlıklarını hissettirmeleri, ‘biz buradayız, demokratik bir yeni düzen istiyoruz’ demeleri gerekir.”

“HDP’nin, rejimin dışında addedilmesi en saçma yoldur”

Kürkçü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi kabul ettiği liderler zirvesi hakkında da eleştirilerini yöneltti. “HDP’nin, temelleri yeni oluşmakta olan rejimin dışında addedildiğinin, liderler zirvesi dolayısıyla ortaya konmuş olmasını da çok büyük bir hata ve Türkiye’nin özgürleşmesi, demokratikleşmesi, bu darbe ikliminden çıkabilmesi bakımından tutulacak en yanlış ve saçma yol olarak görüyoruz” diyen Kürkçü, şu ifadelere yer verdi: “Kılıçdaroğlu’nun basında yer alan sözlerine göre HDP bin bu buluşmada yer alamayışının nedeni Sırrı Süreyya Önder arkadaşımızın ‘Sayın Öcalan’ diyerek Öcalan’dan bahsetmesi ve Erdoğan’a yönelik suçlamalarda bulunmasıymış. Eğer bir yeni düzeni Erdoğan’ın doğru bildiği şeyler etrafında kuracaksak hiç kurmayalım daha iyi. Ölümü gördük diye sıtmaya razı olacağımızı kimse sanmamalıdır. Ancak bu ülkede yaşayan halklar var, toplumun talepleri var. Bunların oluşturduğu talepler sistemi var. Bu taleplerin gerçekleşmesi için hepimizin çaba göstermesi gerekecektir.”

“OHAL’i gerektiren bir durum yok”

Kürkçü, olağanüstü hal (OHAL) ilanını da gerektiren bir durum olmadığını savunarak şöyle devam etti: “OHAL’i gerektiren bir durum olmadığını düşünüyoruz. ‘Bir darbe girişimi olmuş. Nasıl olağanüstü hale gerek yok’ denilebilir. Evet çok doğru. Ancak bu olağanüstü halle birlikte Türkiye’de çok geniş bir mağdurlar kitlesi, bu mağdurların içini kavuracak olan öç alma duygusu, karşılıklı öç alma tutkusunun her iki kanatta da derinleşmesine yol açmaktan başka bir işe yaramayacak. O yüzden de bu çatışan güçler üzerinden yükselen bir olağanüstü rejim arayışı bu süreç devam ettiği müddetçe hiçbir zaman ortadan kalkmayacaktır.”

“Bütün etkinliklere mutlaka dahil olacağız”

Kürkçü, HDP olarak başkaları tarafından düzenlenecek demokrasi amaçlı etkinliklere de katılacaklarını belirterek, “Amaçları demokrasi, özgürlük, eşitlik, adalet isteyen bir yeni demokratik cumhuriyeti inşa etmek olacaksa biz de başkalarının bu yolda yapacakları bütün etkinliklere mutlaka dahil olacağımızı söylemek istiyoruz. Eğer demokrasi güçleri bu süreçte yan yana gelmez ise olacak olan; herkes otoriter rejimle baş başa kalacaktır. En sonuncu muhalif hapse tıkıldığında hiç kimse şaşırmamalıdır” dedi.

“Darbe girişimini şiddetle reddediyoruz”

Açıklamada konuşan HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan da, “Halka karşı, halkın iradesine karşı, seçilmiş bir hükümete karşı askeri bir darbe bertaraf edilmiş durumda. Aynı politikada olmadığımız halde, çok farklı olmamıza rağmen bu sisteme yönelimi doğru bulmuyoruz. Şiddetle reddediyoruz. Bu askeri darbenin ülkemiz açısından çok ciddi sorunlar oluşturacağı ortadadır” dedi.

 • merkez bankasi

  Merkez Bankası’ndan Dövize Şoklama

  Merkez Bankası faiz oranlarını yükselterek dövize adeta şok etkisi yaptı. Merkez Bankası’nın ekonomiye şok etkisi yapması ile Amerikan Doları 6.01 TL seviyelerini gördü. Merkez Bankası faiz […]

 • ikinci el araç alımı

  30 Bin Liraya Alınabilecek En İyi Araba

  Dolar fiyatlarının artmasıyla yükselen araç fiyatları, özellikle sıfır araç fiyatlarında yaşanan uçuk fiyat artışları nedeniyle vatandaşın araç alım gücünü oldukça etkilemiş durumda. Eskiden sıfır olarak satın alınabilen fiyatla araç, bugün ikinci el olarak alınabilmektedir.

 • moldova polisi

  Moldova’da 7 Çalışan Sınırdışı Edildi

  Moldova’nın en kalabalık şehri Kişinev’de Fetullah Gülen’e yakınlığıyla bilinen okul çalışanlarından 7 kişi gözaltına alınarak sınırdışı edilmeleri için işlemler yapıldı. Kişinev’de yaşanan bu gelişmeler Orizont […]

 • d609f3a6-d7f1-4a24-9b27-7335ba526dcf_tv_w650_r1

  Asılan Öcalan Posterine Pentagon Açıklaması

  Pentagon sözcüsü White, Pentagon’da basın toplası düzenledi. Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Soruları yanıtlayan White, AA muhabirinin uzun bir sorusuna yanıt vermekte gecikmedi. AA muhabirinin […]

 • Irak ve Türkiye

  Retuers Irak’ın Planını Yayınladı

  Reuters Haber Ajansı’nın haber araştırmasına göre Irak’ın yetkili bakanlığı Irak Bölgesel Kürdistan Yönetimi’ni (IKBY) İran ve Türkiye desteğiyle kendi kontrolleri altına almayı planladıkları ortaya atıldı. […]