Demirtaş’ın Kayyum Hakkında Açıklaması

Halkların Demokratik Partisi (HDP) EŞ Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’ın Sur İlçe Belediyesi’nde yaptığı açıklamada, “Türkiye’deki iç hukuk sistemi halihazırda belediyelere kayyum prosedürünü ön görmüyor. ‘İnsanlar ayakkabı giyemez artık, Türkiye’de ayakkabı giymek yasaktır’ diye bir kanun çıkarsınlar ne kadar uygulanabilirse belediyelere kayyum yasası da o kadar uygulanır” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, beraberindeki HDP’li milletvekilleri ile Sur İlçe Belediyesi’nde basın açıklaması düzenlendi. Sur İlçe Belediyesi’nde, son dönemlerde sıkça gündeme gelen kayyum atamaları ile ilgili açıklamalarda bulunan Demirtaş, Türkiye’deki iç hukuk sisteminin halihazırda belediyelere kayyum prosedürünü ön görmediğini söyledi. Geçmişte Sur Belediyesi’nin çok dille belediyecilik kararı aldığı için belediye başkanları ve meclis üyelerinin tamamının görevden alındığını yerine vali yardımcısının atandığını dile getiren Demirtaş, “Aslında bu da bir tür kayyumdu. Fakat Türkiye’deki hiçbir yasada belediye başkanını siyasi faaliyetlerinden dolayı veya partisinin politikalarını uyguladığı için görevden alma soruşturma açma veya soruşturma açma gibi bir prosedür yoktur. Zaten halihazırda 31 belediye başkanı hukuk dışı bir şekilde görevden alınmış, 21’i hukuk dışı şekilde tutuklanmıştır. Ama AK Parti’nin bahsettiği şirketlere atanan kayyuma benzer bir kayyum atayabilmesi için yeni bir yasa yapması lazım. Zaten hazırlıklarını böyle yapıyorlar anladığımız kadarıyla. ‘İnsanlar, ayakkabı giyemez, ayakkabı giymek yasaktır’ diye bir kanun da yapılabilir. Oy çokluğu vardır bunu yapabilir ama uygulayabilir mi? ‘İnsanlar ayakkabı giyemez artık, Türkiye’de ayakkabı giymek yasaktır’ diye bir kanun çıkarsınlar ne kadar uygulanabilirse, belediyelere kayyum yasası da o kadar uygulanır. Kayyum halk tarafından tanınmaz, dikkate de alınmaz. Ne belediye çalışanı ne o yöre halkı seçmediği bir memuru belediye başkanı olarak da tanımaz. Kayyum yasası yapsalar bile kadük bir yasadır, uygulanması imkansızdır” diye konuştu.

TÜRKİYE-RUSYA-İSRAİL İLİŞKİLERİ
Bir gazetecinin, “Türkiye’nin İsrail ve Rusya ilişkilerinin yeniden düzelmesi için atılan adımlarla ilgili” sorusunu yanıtlayan Demirtaş, şunları kaydetti: “Bu anlaşmaların özü Kürt karşıtlığı üzerine inşa edilmiyor. Biz dış dünya ile ilişki kurulmasına karşı değiliz, ama ilkesizlik omurgasızlık üzerine bir dış politika yürütülmez. Bu ilişkiler bir defada da düzelmez, çok ciddi kırılmalar yıpranmışlıklar var. Özellikle ekonomiye yansıması birkaç yıl sonra olabilir. Mavi Marmara ile ilgili bizden önce İHH ve Mavi Marmara’da yaşamını yitirenlerin ailelerinin çıkıp bir şey söylemesi lazım.”

“KISA VADEDE BİR MÜZAKERE İHTİMALİ GÖZÜKMÜYOR”
Demirtaş, bir gazetecinin, “Dış politikanın Türkiye’nin iç siyasetinde nasıl bir değişim oluşturacağı” sorusuna da şu yanıtı verdi:
“Kısa vadede bir müzakere ihtimali görünmüyor. Bütün kapılar kapatmış durumda. Dünyanın en fazla kanla sulanmış topraklarında yaşıyoruz. Bu topraklar insanlığın medeniyetin ilk var olduğu topraklardır ve dünyada bu kadar kanla sulanmış başka toprak yoktur. Kim ki bu gidişattan şikayetçiyse sesini yükseltsin. Karadeniz’de, Trakya’da, Ege’de İç Anadolu’da eğer buna karşı bir itirazı varsa insanların sesini yükseltsin. Bizimle el ele versinler barış istiyoruz desinler. Kürt anneleri bu kadar barış diye sokaklardayken, Türk anneleri, asker polis anneleri de çıksın buna itiraz etsinler, o zaman ülke daha aydınlık olacak. Suriye, Rusya, Mısır görüşmeleri Türkiye’de bir iç barışa doğru gitmez.”
Toplantıda konuşan DBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel ise İstanbul Atatürk Havalimanı’na yapılan terör saldırısını kınadı. (iha)

 • Merkez Bankası’ndan Dövize Şoklama

  Merkez Bankası faiz oranlarını yükselterek dövize adeta şok etkisi yaptı. Merkez Bankası’nın ekonomiye şok etkisi yapması ile Amerikan Doları 6.01 TL seviyelerini gördü. Merkez Bankası faiz […]

 • 30 Bin Liraya Alınabilecek En İyi Araba

  Dolar fiyatlarının artmasıyla yükselen araç fiyatları, özellikle sıfır araç fiyatlarında yaşanan uçuk fiyat artışları nedeniyle vatandaşın araç alım gücünü oldukça etkilemiş durumda. Eskiden sıfır olarak satın alınabilen fiyatla araç, bugün ikinci el olarak alınabilmektedir.

 • Moldova’da 7 Çalışan Sınırdışı Edildi

  Moldova’nın en kalabalık şehri Kişinev’de Fetullah Gülen’e yakınlığıyla bilinen okul çalışanlarından 7 kişi gözaltına alınarak sınırdışı edilmeleri için işlemler yapıldı. Kişinev’de yaşanan bu gelişmeler Orizont […]

 • Asılan Öcalan Posterine Pentagon Açıklaması

  Pentagon sözcüsü White, Pentagon’da basın toplası düzenledi. Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Soruları yanıtlayan White, AA muhabirinin uzun bir sorusuna yanıt vermekte gecikmedi. AA muhabirinin […]

 • Retuers Irak’ın Planını Yayınladı

  Reuters Haber Ajansı’nın haber araştırmasına göre Irak’ın yetkili bakanlığı Irak Bölgesel Kürdistan Yönetimi’ni (IKBY) İran ve Türkiye desteğiyle kendi kontrolleri altına almayı planladıkları ortaya atıldı. […]