Dış Ticaret Ocak ayı verileri açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu Dış Ticaret Endeksleri’nin Ocak ayı değerlerini açıkladı. TÜİK açıkladığı verdilerin ihracat birim değer endeksinde yüzde 0,6 arttığını açıklarken ithalat birim değer endeksinde ise yüzde 6,3 oranında artış olduğunu söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu Türkiye’nin içinde bulunduğu seçim ortamının sürdüğü şu sıralarda Ocak 2017 ayına ait ithalat ve ihracat değerlerini açıkladı.

İhracat birim değerinde Ocak 2017’de yüzde 0,6 oranında artış olduğunu gösteren verilere göre bir önceki yılın aynı ayına göre bu artışın gerçekleştiği doğrulandı. Gıda, içecek ve tütün ürünlerinde yüzde 9 oranında artış olurken, diğer imalat ürünleri sanayinden yüzde 0,7 azalma görüldüğü kaydedildi. Ham maddelerde yakıt haricinde yüzde 7,6 oranında artış olurken, yakıtta ise yüzde 46 artış kaydedildi.

İthalat birim değerinde Ocak 2017’de yüzde 6,3 oranında artış olduğunu gösteren verilere göre bir önceki yılın aynı ayına göre bu artışın gerçekleştiği doğrulandı.

Gıda, içecek ve tütün ürünlerinde yüzde 4,8 oranında azalma olurken, diğer imalat ürünleri sanayinden yüzde 1,4 arttığı görüldüğü kaydedildi. Ham maddelerde yakıt haricinde yüzde 10,2 oranında artış olurken, yakıtta ise yüzde 22,8 artış kaydedildi.

 • Merkez Bankası’ndan Dövize Şoklama

  Merkez Bankası faiz oranlarını yükselterek dövize adeta şok etkisi yaptı. Merkez Bankası’nın ekonomiye şok etkisi yapması ile Amerikan Doları 6.01 TL seviyelerini gördü. Merkez Bankası faiz […]

 • 30 Bin Liraya Alınabilecek En İyi Araba

  Dolar fiyatlarının artmasıyla yükselen araç fiyatları, özellikle sıfır araç fiyatlarında yaşanan uçuk fiyat artışları nedeniyle vatandaşın araç alım gücünü oldukça etkilemiş durumda. Eskiden sıfır olarak satın alınabilen fiyatla araç, bugün ikinci el olarak alınabilmektedir.

 • Moldova’da 7 Çalışan Sınırdışı Edildi

  Moldova’nın en kalabalık şehri Kişinev’de Fetullah Gülen’e yakınlığıyla bilinen okul çalışanlarından 7 kişi gözaltına alınarak sınırdışı edilmeleri için işlemler yapıldı. Kişinev’de yaşanan bu gelişmeler Orizont […]

 • Asılan Öcalan Posterine Pentagon Açıklaması

  Pentagon sözcüsü White, Pentagon’da basın toplası düzenledi. Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Soruları yanıtlayan White, AA muhabirinin uzun bir sorusuna yanıt vermekte gecikmedi. AA muhabirinin […]

 • Retuers Irak’ın Planını Yayınladı

  Reuters Haber Ajansı’nın haber araştırmasına göre Irak’ın yetkili bakanlığı Irak Bölgesel Kürdistan Yönetimi’ni (IKBY) İran ve Türkiye desteğiyle kendi kontrolleri altına almayı planladıkları ortaya atıldı. […]