ENER Başkanı Aksu; “İstanbul ve Ankara’da birer şehitler anıtı kurulması demokrasi tarihine geçecek bir icraat”

İstanbul ve Ankara’da birer şehitler anıtı kurulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı sonrasında bir açıklama yapan ENER Başkanı Vahdet Nafiz Aksu, “Siyasi vicdan ile milli vicdanın buluşmasının bir güzel göstergesi olan bu karar demokrasi tarihine geçecek önemdedir.” dedi.

16 Temmuz’da bu yöndeki önerilerini kamuoyu ile paylaştıklarını hatırlatan Aksu, “Tabii ki biz önerdik, hükümet yaptı demiyoruz, bu konudaki kanaatimizin örtüşmesinden, bu icraatla ilgili çorbada tuzumuzun olmasından mutlu olduk, gurur duyduk” şeklinde konuştu.

Aksu şöyle devam etti: “Hükümetimizin 15 Temmuz kahramanlarına yönelik icraatları çok takdire şayan. Boğaziçi köprüsünün adının 15 Temmuz şehitler köprüsü olarak değiştirilmesi, ENER olarak bizim de 16 Temmuz’daki açıklamamızla önerdiğimiz İstanbul ve Ankara’ya şehitler anıtı kurulma kararı çok isabetlidir, siyasi vicdanın milli vicdanla buluşmasıdır.

İsyanın bastırılmasında rol oynayan tüm kamu görevlilerine yüce meclis tarafından şeref madalyası verilmesini de teklif etmiştik, bu konunun da önemli olduğunu düşünüyoruz.

Ayrıca bu anıtlara yakın bir yerde veya müstakil olarak ’15 Temmuz Milli İrade İbret Müzesi’ kurulması da düşünülebilir. Burada, hain darbecilerin ezdiği sivil araçlar, tahrip ettiği emniyet araç gereçleri teşhir edilebilir. Tahrip edilen gazi meclisin bir maketi de buraya yapılabilir.”

 • Merkez Bankası’ndan Dövize Şoklama

  Merkez Bankası faiz oranlarını yükselterek dövize adeta şok etkisi yaptı. Merkez Bankası’nın ekonomiye şok etkisi yapması ile Amerikan Doları 6.01 TL seviyelerini gördü. Merkez Bankası faiz […]

 • 30 Bin Liraya Alınabilecek En İyi Araba

  Dolar fiyatlarının artmasıyla yükselen araç fiyatları, özellikle sıfır araç fiyatlarında yaşanan uçuk fiyat artışları nedeniyle vatandaşın araç alım gücünü oldukça etkilemiş durumda. Eskiden sıfır olarak satın alınabilen fiyatla araç, bugün ikinci el olarak alınabilmektedir.

 • Moldova’da 7 Çalışan Sınırdışı Edildi

  Moldova’nın en kalabalık şehri Kişinev’de Fetullah Gülen’e yakınlığıyla bilinen okul çalışanlarından 7 kişi gözaltına alınarak sınırdışı edilmeleri için işlemler yapıldı. Kişinev’de yaşanan bu gelişmeler Orizont […]

 • Asılan Öcalan Posterine Pentagon Açıklaması

  Pentagon sözcüsü White, Pentagon’da basın toplası düzenledi. Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Soruları yanıtlayan White, AA muhabirinin uzun bir sorusuna yanıt vermekte gecikmedi. AA muhabirinin […]

 • Retuers Irak’ın Planını Yayınladı

  Reuters Haber Ajansı’nın haber araştırmasına göre Irak’ın yetkili bakanlığı Irak Bölgesel Kürdistan Yönetimi’ni (IKBY) İran ve Türkiye desteğiyle kendi kontrolleri altına almayı planladıkları ortaya atıldı. […]