Politik Yaşam

Etiketsiz Peynirler İlçe Tarım Müdürlüğü Tarafından İmha Edildi

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, 25 ton etiketsiz peynir imha edildi. İmha edilen peynirlerin yok edilişi Meligazi ilçe müdürlüğü Gıda denetçileri tarafından gerçekleştirildi.

Etiketsiz Peynirler İlçe Tarım Müdürlüğü Tarafından İmha Edildi
Bu haber 30 Haziran 2016 - 15:11 'de eklendi ve 301 views kez görüntülendi.

Çevrede yaşayan vatandaşların, kokunun verdiği rahatsızlıktan dolayı ihbarda bulunmaları üzerine, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Melikgazi İlçe Müdürlüğü Gıda Denetçileri tarafından, kolluk güçlerinin eşliğinde gerçekleştirilen denetimde, inşaat içerisindeki 4 farklı soğuk hava deposunda 160 ton civarında peynirin onaysız olarak depolandığı tespit edildi. Peynirler daha sonradan tasnif ve tespitinin yapılması üzere, yediemine alınarak iş yeri yetkilisine teslim edildi.

Yapılan tasnifte 84 ton teleme (ara ürün), son tüketim tarihi 10 Ağustos olan 16 ton hellim peyniri, 11 ton etiketli yağ, 7 ton etiketsiz yağ, 14 ton etiketsiz izlenebilirliği sağlamayan peynir, 5 ton kokuşmuş peynir tekrar yediemine alındı. İş yeri yetkilisinin İl Müdürlüğü’ne verdiği dilekçeye istinaden 28 Haziran’da yapılan bir diğer denetimde etiketsiz ve kokuşmuş 19 ton peynir ile etiketsiz 6 ton yağ, Oymaağaç şehir çöplüğünde ezilerek ve gömülerek imha edildi. 16 ton hellim peynirinden mikrobiyolojik ve 84 ton telemeden bitkisel yağ aranması için numune alınarak Kayseri Gıda Kontrol Laboratuarına gönderildi. Ürünler analiz sonucu çıkıncaya kadar yediemin olarak işyeri yetkilisine teslim edildi.
Konuyla ilgili açıklama yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Kayacan, etiketsiz biçimde piyasaya sürülen gıda ürünlerinin halk sağlığı açısından tehdit oluşturduğuna dikkat çekti. Yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçilebilmesi için, bu olayda olduğu gibi, ihbar mekanizmasının gelişmesi gerektiğini vurgulayan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Kayacan, “Vatandaşlarımızın etiketsiz ürünlere talep göstermemeleri ve bu tarz ürünlerin görüldüğü yerde Alo Gıda 174 Gıda Hattı vasıtasıyla İl Müdürlüğümüze ihbarda bulunmaları gerekmektedir.” diye konuştu. (iha)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER