SON DAKİKA

Politik Yaşam
reklam

Hakkari ve Şırnak’ın İl olmaktan Çıkarılması İsteniyor

Hakkari ve Şırnak il olmaktan çıkarılarak isimlerinin değiştirileceği söylentisi Meclis Binasından dışarı çıktı. TBMM Başkanlığı’na Hakkari ve Şırnak’ın İl olmaktan çıkarılması için kanun tasarısı sunuldu.

Hakkari ve Şırnak’ın İl olmaktan Çıkarılması İsteniyor
Bu haber 02 Ağustos 2016 - 14:26 'de eklendi ve 1.379 views kez görüntülendi.

Hakkari ve Şırnak’ın ilçeye, Cizre ve Yüksekova’nın ise ile dönüştürülmesi için TBMM Başkanlığı’na kanun tasarısı sunuldu.

Kanun tasarısının içeriği hakkında edinilen bilgilere göre Hakkari’nin ve Şırnak’ın ilçeye dönüştükten sonra isimlerinin değiştirileceği gündemde.

“Hakkari ve Şırnak il olmaktan çıkarılacak”

TBMM Başkanlığı’na sunulan tasarıya göre Hakkari ve Şırnak il olmaktan çıkarılarak isimlerinin değiştirileceği yazıyor. Tasarının onaylanıp onaylanmayacağı ise henüz bilinmiyor.

“Hakkari ‘Çölemerik’ Şırnak ‘Nuh’ ismini alacak”

Tasarıda Hakkari ve Şırnak’ın isimlerinin değiştirileceği yazıyor. Hakkari’nin Kürtçede karşılığının ‘Cölemerk’ olduğu biliniyor. Buna yakın bir isim olan ‘Çölemerik’ Hakkari’nin yeni adı olarak değiştirilecek. Şırnak’ın ise Mezopotamya’da olduğu bilinen gemiden yola çıkılarak, Nuh Peygamber’in ismi olan Nuh olarak değiştirileceği tahminler arasında yer alıyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA