HDP Grup Toplantısı Gerçekleşti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Her gelen iktidar darbenin nimetlerinden faydalandığı için, darbenin yarattığı koşullarla iktidara çıktığı için, onu da kendi lehine kullandığı için hiçbir zaman darbelerle gerçek anlamda yüzleşme sağlanamadı. 15 Temmuz darbe girişimi sürecine Türkiye’yi götüren budur” dedi.

HPD Eş Genel Başkanı Demirtaş, HDP Grup Toplantısı’nda konuştu. Demirtaş, hayatını kaybeden ünlü tarihçi Halil İnalcık’a Allah’tan rahmet dileyerek sözlerine başladı. 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili değerlendirmede bulunan Demirtaş, askeri, post modern darbelere tereddütsüz karşı olduklarını vurgulayarak, “15 Temmuz’da darbe girişimini, katliamı da içeren darbe girişimini kınadığımızı belirtmek istiyorum. İlk saatlerden itibaren meydanlarda, alanlarda cesur tutum sergileyen insanlarımızı kutluyorum. Yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar dikiyorum, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Her türlü zülme, haksızlığa karşı halk direnme hakkının ne kadar kıymetli olduğu bu vesileyle ortaya çıktı. Halkın kendini savunma hakkı her canlının hakkıdır” ifadelerini kullandı.

12 Eylül darbesinin de tartışılacağını söyleyen Demirtaş, bugün bu duruma nasıl gelindiğinin parlamento başta olmak üzere tartışılacağını kaydederek, “Bizim sunduğumuz teklif ve diğer partilerin tekliflerinin ortaklaştırılmasıyla bir komisyon oluşturulacak. Bu komisyon soruşturma ve araştırma yürüterek, tüm hakikati ortaya çıkaracaktır. Düşünün ki bir ülkede seçilmiş bir parlamento var. Ama seçilmiş bir parlamento görevdeyken asker, ordu yönetime neden, birilerinin aklına bu cesaret, cüret gelir? Her gelen iktidar darbenin nimetlerinden faydalandığı için, darbenin yarattığı koşullarla iktidara çıktığı için, onu da kendi lehine kullandığı için hiçbir zaman darbelerle gerçek anlamda yüzleşme sağlanamadı. 15 Temmuz darbe girişimi sürecine Türkiye’yi götüren budur” diye konuştu.

Devleti ele geçirmenin iktidarların hedefi olduğunu ifade eden Demirtaş, “1950’ye kadar tek partili dönem, sonrasında iktidara gelen sağından, solundan koalisyonuna kadar her siyasi parti devleti ele geçirmeye uğraştı. Son derece normal, meşru zaten iktidarların işi buymuş gibi davrandılar. Oysa devlet ele geçirilebilecek bir mekanizma değil. Temel hata budur. Devlet dediğimiz şey, halkın hizmetinde olması gereken mekanizmadır. Hükümetler geçici olarak bu mekanizmayı koordine etmekle görevlidirler. Benim devletim olsun demeye çalıştıkları anda devlet içerisinde çatışma yaşanmıştır” dedi.

Demirtaş, “Darbe istemeyenler bu ülkede Kürt sorunu barışçıl yöntemle çözülmeli diyebilmeli. Ordu Kürtleri ezsin diyorsan, buna göz yumuyorsan, ordu tanklarıyla Kızılay’da her birimizi katletmeye başladığında şaşırmayalım. Şırnak’ta, Nusaybin’de hala yapıyorlar. Darbeye karşı çıkmak için demokrat olmak gereklidir ama yeterli değildir. Sadece darbeye karşı çıktınız diye demokrat olmazsınız” şeklinde konuştu.

İdam cezasının darbe girişiminde bulunanlara ilişkin uygulanamayacağını belirten Demirtaş, “Çözüm sürecine yeniden dönülmeli. Buradan PKK’ya da hükümete de çağrımızı yineliyoruz. Ortaya yeni bir durum çıkmıştır. Büyük bir darbe tehlikesi, tehdidi atlatılmış, toplum büyük bir travma yaşamıştır. İktidar rotasını demokrasiden yana kırmamıştır ama toplum barış istiyor. Bir kez daha hükümet de, PKK da durumu gözden geçirmeli” ifadelerini kullandı.

 • Merkez Bankası’ndan Dövize Şoklama

  Merkez Bankası faiz oranlarını yükselterek dövize adeta şok etkisi yaptı. Merkez Bankası’nın ekonomiye şok etkisi yapması ile Amerikan Doları 6.01 TL seviyelerini gördü. Merkez Bankası faiz […]

 • 30 Bin Liraya Alınabilecek En İyi Araba

  Dolar fiyatlarının artmasıyla yükselen araç fiyatları, özellikle sıfır araç fiyatlarında yaşanan uçuk fiyat artışları nedeniyle vatandaşın araç alım gücünü oldukça etkilemiş durumda. Eskiden sıfır olarak satın alınabilen fiyatla araç, bugün ikinci el olarak alınabilmektedir.

 • Moldova’da 7 Çalışan Sınırdışı Edildi

  Moldova’nın en kalabalık şehri Kişinev’de Fetullah Gülen’e yakınlığıyla bilinen okul çalışanlarından 7 kişi gözaltına alınarak sınırdışı edilmeleri için işlemler yapıldı. Kişinev’de yaşanan bu gelişmeler Orizont […]

 • Asılan Öcalan Posterine Pentagon Açıklaması

  Pentagon sözcüsü White, Pentagon’da basın toplası düzenledi. Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Soruları yanıtlayan White, AA muhabirinin uzun bir sorusuna yanıt vermekte gecikmedi. AA muhabirinin […]

 • Retuers Irak’ın Planını Yayınladı

  Reuters Haber Ajansı’nın haber araştırmasına göre Irak’ın yetkili bakanlığı Irak Bölgesel Kürdistan Yönetimi’ni (IKBY) İran ve Türkiye desteğiyle kendi kontrolleri altına almayı planladıkları ortaya atıldı. […]