Kapsamlı vergi affı geliyor

Adıyaman Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı varlık barışı ve vergi affıyla ilgili açıklamada bulundu.

SMMMO Başkanı Nazif Atalay, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın’ın kendileri ziyaretinde sundukları dosyanın amacına ulaştığını kaydetti.

Başkan Nazif Atalay, özellikle stok affı, kasa affı, ortaklar cari affı, Ba-Bs formları için Gelir İdaresi tarafından gelen cezalar, usulsüzlükler, vergi ziyanları ile ilgili Meclis Plan Bütçe Komisyonunda hazırlanan vergi affına dahil edilmesi için Ahmet Aydın’a dosya teslim edildiğini söyledi.

Ahmet Aydın’ın konunun takipçisi olduğu dosyanın ilgili Bakan’a verilerek af kapsamına alındığını kaydeden Nazif Atalay, “Adıyaman SMMMO Yönetimi olarak TBMM Başkanvekili Sayın Ahmet Aydın’a teşekkürü bir borç bilir ve Allah kendilerinden razı olsun diyoruz.

Kapsamlı vergi ve sigorta primlerine ilişkin kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. Hükümet varlık barışına vergi affını da eklerken yurt dışından getirilecek varlıklara gemi ve yatları da ekledi.

Kanun teklifine göre, yurt içinde vergi ve sigorta primleriyle trafik ve benzeri idari cezalarını kapsayan her türlü kamu alacağına ödeme kolaylığı geliyor. Yurt dışından parasını getirenlere yönelik inceleme zırhının kapsamı daha da genişletildi” dedi.

Atalay konuşmasının devamında, “Borcunu yapılandıran Motorlu Taşıtlar Vergisi mükellefleri araçlarının muayenesini yaptırabilecekler. Vergi borcunu yapılandıran, beyanname veren, matrah artıran mükelleflere geriye dönük 5 yıl boyunca vergi incelemesi yapılmayacak, ceza kesilmeyecek. Geçmişte yeniden yapılandırmaya girip taksitlerini ödeyemeyenlere de bu yasa teklifiyle ikinci bir fırsat getirildi. Düzenleme sayesinde devletin kasasına 70 milyar lira civarında kaynak girmesi bekleniyor.

Yapılandırmada vergi, sigorta primi ve trafik cezaları, MTV, ödenmeyen su faturaları, Emlak Vergisi gibi günü geçmiş kamu alacaklarının tümüne uygulanacak. Elektrik borçları ise özel sektöre ait olduğu için yapılandırma dışı kalacak. Çalışan emeklilerin ödemesi gereken sosyal güvenlik destek primi ile cezaları da kapsama alındı.

Borçların üzerindeki ceza ve yüksek oranlı faizler silinecek. Borcun anaparasına ÜFE oranında daha düşük faiz işletilecek.

KDV ile Gelir ve Kurumlar Vergisi mükelleflerine matrah artırımı, gelirini beyan etmeyenlere yeni beyanname verme hakkı getirilecek.

İşletmelere yeni bir stok ve kasa affı gelecek.

Borcunu yapılandıran, matrahını artıran ya da yeni beyanname verenler geriye dönük 5 yıllık vergi incelemesinden kurtulacak.

Bu kapsamda 90 milyar liralık vergi, 72 milyar liralık SGK prim borcu yapılandırılacak.

Yaklaşık 13 milyon vatandaş ile şirketler yapılandırmadan yararlanacak.

Devlete olan tüm borçlar peşin ya da 18 taksitte ödenecek. Peşin ödeyenin ÜFE oranı yarı yarıya silinecek, taksitle ödeyene yüzde 1.08 ila yüzde 1.24 oranında ilave faiz getirilecek. Bir takvim yılında iki taksit ödemeyenin yapılandırma hakkı kaybolacak.

Yapılandırma ve af 30 Haziran 2016 ve önceki yıllara ait borçları kapsıyor” ifadelerini kullandı.

Etiketler: , , ,
 • Merkez Bankası’ndan Dövize Şoklama

  Merkez Bankası faiz oranlarını yükselterek dövize adeta şok etkisi yaptı. Merkez Bankası’nın ekonomiye şok etkisi yapması ile Amerikan Doları 6.01 TL seviyelerini gördü. Merkez Bankası faiz […]

 • 30 Bin Liraya Alınabilecek En İyi Araba

  Dolar fiyatlarının artmasıyla yükselen araç fiyatları, özellikle sıfır araç fiyatlarında yaşanan uçuk fiyat artışları nedeniyle vatandaşın araç alım gücünü oldukça etkilemiş durumda. Eskiden sıfır olarak satın alınabilen fiyatla araç, bugün ikinci el olarak alınabilmektedir.

 • Moldova’da 7 Çalışan Sınırdışı Edildi

  Moldova’nın en kalabalık şehri Kişinev’de Fetullah Gülen’e yakınlığıyla bilinen okul çalışanlarından 7 kişi gözaltına alınarak sınırdışı edilmeleri için işlemler yapıldı. Kişinev’de yaşanan bu gelişmeler Orizont […]

 • Asılan Öcalan Posterine Pentagon Açıklaması

  Pentagon sözcüsü White, Pentagon’da basın toplası düzenledi. Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Soruları yanıtlayan White, AA muhabirinin uzun bir sorusuna yanıt vermekte gecikmedi. AA muhabirinin […]

 • Retuers Irak’ın Planını Yayınladı

  Reuters Haber Ajansı’nın haber araştırmasına göre Irak’ın yetkili bakanlığı Irak Bölgesel Kürdistan Yönetimi’ni (IKBY) İran ve Türkiye desteğiyle kendi kontrolleri altına almayı planladıkları ortaya atıldı. […]