Kritik YAŞ Toplantısı Yarın

Darbe girişimi sonrası yarın gerçekleştirilecek olan kritik Yüksek Askeri Şura toplantısında, ordu yeni baştan yapılandırılacak. 78 general ve amiralin tutuklu bulunduğu YAŞ toplantısında, terfi, atama ve emekliye ayırma işlemleri görüşülecek.

Daha önce Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı’ndaki “Çakmak Salonu”nda yapılan ve devletin en gizli toplantılarından biri olan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı, Başbakan Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilecek. Yarın yapılacak olan toplantıya, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da ilk kez katılacak.

TSK’daki terfi ve atamaların yanı sıra darbe girişimi ve sonrasında yaşananların ele alınması ve TSK’nın yeniden dizayn edilmesi bekleniyor. Toplantıda, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar da yer alacak.

YAŞ üyesi Orgeneral Akın Öztürk, darbe girişimi nedeniyle açılan soruşturma kapsamında tutuklu olduğu için toplantıya katılmayacak. Yine aynı sebeple tutuklu olan 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti’nin yerine 2. Ordu Komutan vekili Korgeneral İsmail Metin Temel yer alacak.

Darbe girişiminin ardından yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle GATA’da tedavi altına alınan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi’nin de şura toplantısına katılamaması gündemde. Ayrıca, hükümetin Mendi’ye karşı darbe girişimi nedeniyle güvensizlik yaşadığı ve GATA tutulmasının da sadece sağlık sorunlarından kaynaklanmadığı ifade ediliyor. Tedavisi süren Mendi’nin yerine toplantıya, Jandarma Genel Komutan vekili Korgeneral İbrahim Yaşar’ın katılması öngörülüyor.

Böylelikle Türk Silahlı Kuvvetleri kadrolarındaki orgeneral ve oramirallerin katıldığı Yüksek Askeri Şura toplantısında, iki korgeneral yer alacak.

Şura toplantısında darbe girişimiyle ilişkili olduğu iddia edilen 100’ü aşkın general ve amiral ile bini aşkın subay ve astsubayın durumuna ilişkin karar verilmesi beklenmiyor. Olağanüstü Hal (OHAL) Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa tabi personelle ilgili ihraç kararının kuvvet komutanının teklifi, Genelkurmay Başkanı’nın inhası ve Milli Savunma Bakanı’nın onayıyla yapılacak. Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda ise bu kararın, Jandarma Genel Komutanı ve Sahil Güvenlik Komutanı’nın kendi personellerine ilişkin teklifleri ve İçişleri Bakanı’nın onayıyla gerçekleştirileceği ifade ediliyor.

Görev süreleri dolmayan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Çolak ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ünal’ın teamüller gereği görevlerine devam etmesi beklenirken, darbe girişiminin ardından komuta kademesinin durumuna ilişkin son karar Şura’da alınacak.

Ayrıca Başbakan Yıldırım’ın Jandarma Genel Komutanlığı’nın atama, sicil, eğitim de dahil olmak üzere tamamıyla Bakanlığa bağlanacağını açıklaması üzerine Jandarma Genel Komutanlığı’na atama yapılıp yapılmayacağı da merak edilen başka bir konu. (diha)

Mizgin Demir

 • Merkez Bankası’ndan Dövize Şoklama

  Merkez Bankası faiz oranlarını yükselterek dövize adeta şok etkisi yaptı. Merkez Bankası’nın ekonomiye şok etkisi yapması ile Amerikan Doları 6.01 TL seviyelerini gördü. Merkez Bankası faiz […]

 • 30 Bin Liraya Alınabilecek En İyi Araba

  Dolar fiyatlarının artmasıyla yükselen araç fiyatları, özellikle sıfır araç fiyatlarında yaşanan uçuk fiyat artışları nedeniyle vatandaşın araç alım gücünü oldukça etkilemiş durumda. Eskiden sıfır olarak satın alınabilen fiyatla araç, bugün ikinci el olarak alınabilmektedir.

 • Moldova’da 7 Çalışan Sınırdışı Edildi

  Moldova’nın en kalabalık şehri Kişinev’de Fetullah Gülen’e yakınlığıyla bilinen okul çalışanlarından 7 kişi gözaltına alınarak sınırdışı edilmeleri için işlemler yapıldı. Kişinev’de yaşanan bu gelişmeler Orizont […]

 • Asılan Öcalan Posterine Pentagon Açıklaması

  Pentagon sözcüsü White, Pentagon’da basın toplası düzenledi. Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Soruları yanıtlayan White, AA muhabirinin uzun bir sorusuna yanıt vermekte gecikmedi. AA muhabirinin […]

 • Retuers Irak’ın Planını Yayınladı

  Reuters Haber Ajansı’nın haber araştırmasına göre Irak’ın yetkili bakanlığı Irak Bölgesel Kürdistan Yönetimi’ni (IKBY) İran ve Türkiye desteğiyle kendi kontrolleri altına almayı planladıkları ortaya atıldı. […]