Politik Yaşam

Nazilli’de Basın Bayramında merhum gazeteciler unutulmadı

NAZİLLİ

Nazilli’de Basın Bayramında merhum gazeteciler unutulmadı
Bu haber 25 Temmuz 2016 - 19:26 'de eklendi ve 301 views kez görüntülendi.

Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle, ilçede görev yapan gazeteciler ve basın mensuplarıyla birlikte, merhum gazetecileri mezarları başında andı. Merhum gazetecilerin yakınlarının da bulunduğu ziyarette Başkan Alıcık ve merhum gazetecilerin yakınları, mezarlara gül bıraktı.

Eğriboyun ve Evranlı Mezarlıklarında, merhum gazeteciler Rıfat Yüzer, Mustafa Ünlü, Ali Yapucoğlu, Müjdat Şevket Altınayar, Mehmet Ergin Panayırcı ve Hamza Fuat Vardar Basın Bayramında mezarları başında anıldı. 24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışı ve Basın Bayramı olarak kutlanan günde Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Nazilli Belediye Başkan Yardımcısı Ender Vardar, Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ertan Çetiner, Aydın Gazeteciler Cemiyeti Nazilli Şubesi Başkanı Metin Özden, Nazilli’de görev yapan basın mensupları, yazarlar, gazete sahipleri ve merhum gazetecilerin yakınları ile birlikte merhum gazetecilerin kabirlerini ziyaret etti. Başkan Alıcık, basın mensupları ve merhum gazetecilerin aileleri, merhum gazetecilerin mezarları başında dualar okuyarak mezarlarına gül bıraktı. Başkan Alıcık merhum gazetecilerin kabirleri başında kendileri ile yaşamış olduğu güzel anılar ve hatıralardan da bahsettiği mezarlık ziyaretinde hayatta iken mesleklerinin hakkını vererek icra eden merhum gazetecilere Allah’tan rahmet dileyerek, mekânları cennet olsun dedi.

Başkan Alıcık, merhum gazetecileri ziyaretleri sırasında ülkemizin zor bir sınavdan geçtiğini ancak Milletin kararlı duruşunun demokrasiyi ve devleti kurtardığını belirterek, Türk milletinin kıyamete kadar hür ve bağımsız yaşayacağını söyledi. Alıcık, “Demokrasinin gelişmesi sürecinde ‘olmazsa olmaz’ bir faktörü teşkil eden basın, milletin müşterek sesi olması dolayısıyla çok sesliliğin bir diğer tarifidir. 24 Temmuz 1908’de sansürün kaldırılması yönünde alınan karar, işte bu bakımdan tarihi bir önem taşımaktadır. İçinde bulunduğumuz bilişim çağı, kitle iletişim araçlarına çeşitlilik, bilgi akışına ise hız kazandırmıştır. Toplumun her türlü sorunlarının yanı sıra ülke gündemine ilişkin gelişmelerin ve haberlerin kamuya duyurulmasında aracı olurken, öte yandan kişilerin haber alma özgürlüğünü sağlamakta ve kamuoyu oluşturulmasında etkin bir rolü üstlenmektedirler. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Basın milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikri gıdayı vermekte, hulusa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir’ sözleriyle basının milletin ortak sesi olması gerektiğini ifade ederek; basının önemine vurgu yapmıştır. Bu duygu ve düşüncelerle, bütün gazetecilerin ve basın kuruluşlarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını en kalbi duygularımla kutlarım. Kalemlerinin daima ve kesintisiz olarak yazması dileğiyle sevgilerimi sunar, merhum gazetecilerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dilerim” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER