Ordu’da çöp tarih oldu

Ordu’da son 20 yıldır belediyelerin en büyük baş ağrısı niteliğini taşıyan, zaman zaman halk ile güvenlik güçleri arasında arbedenin yaşandığı, protesto gösterilerinin yapıldığı çöp sorunu tamamen tarih oluyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, toplanan çöpü tonu 5 liradan Ünye Çimento’ya satarak önemli bir gelir elde ederken, Ünye Çimento ise kazanlarında çöpü yakıt olarak kullanarak ekonomiye kazandıracak.

Ordu genelinde toplanan çöpün yakıt olarak kullanılması ve geri dönüşümü konusunda Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Ünye Çimento arasında sözleşme imzalandı. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ve Ünye Çimento Genel Müdürü Yıldıray yıldız arasında imzalanan anlaşma gereği, içerisinde kalorifik değeri olan evsel atıklar, atıklardan türetilmiş yakıt (ATY) haline getirerek Ünye Çimento tesislerinde yakıt olarak kullanılacak. Bu şekilde bir tarafta atıklar bertaraf edilirken diğer taraftan ise çöp sorununa çevreci bir çözüm bulunacak. Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ünye Çimento’ya sattığı çöpten ton başına 5 lira kazanacak.

“Çöp, çöp olmaktan çıkıyor”

İmza töreninde çöple ilgili açıklamalarda bulunan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Altınordu ilçesinde 35 yıldır süren çöp sorununu bitirdiklerini, şimdi yapacakları çalışmalar ile diğer tüm ilçelerin çöp sorununu kökten çözeceklerini belirtti.

Ünye ile Fatsa ilçelerinin arasına Orman Genel Müdürlüğü’nden kiralayacakları alanda yapılacak ayrıştırma tesisi ile çöp sorununu ortadan kaldıracaklarını belirten Başkan Yılmaz, “Bu tesislerde ayrıştıracağımız çöp Ünye Çimento’ya gelecek, Ünye Çimento da gerekli işlemi uygulayarak çöpü çöp olmaktan çıkaracak. Önümüzde 8 aylık bir süreç var. Bu süreçte Ünye Çimento’da yaklaşık 25 milyon liralık yeni tesisler için bir yatırım gerçekleştirecek. Ordu gibi illerde çöpten para kazanmak mümkün değil. Ancak Ünye Çimento’nun bu özverili ve doğduğu topraklara olan vefası takdire şayandır” dedi.

 • Merkez Bankası’ndan Dövize Şoklama

  Merkez Bankası faiz oranlarını yükselterek dövize adeta şok etkisi yaptı. Merkez Bankası’nın ekonomiye şok etkisi yapması ile Amerikan Doları 6.01 TL seviyelerini gördü. Merkez Bankası faiz […]

 • 30 Bin Liraya Alınabilecek En İyi Araba

  Dolar fiyatlarının artmasıyla yükselen araç fiyatları, özellikle sıfır araç fiyatlarında yaşanan uçuk fiyat artışları nedeniyle vatandaşın araç alım gücünü oldukça etkilemiş durumda. Eskiden sıfır olarak satın alınabilen fiyatla araç, bugün ikinci el olarak alınabilmektedir.

 • Moldova’da 7 Çalışan Sınırdışı Edildi

  Moldova’nın en kalabalık şehri Kişinev’de Fetullah Gülen’e yakınlığıyla bilinen okul çalışanlarından 7 kişi gözaltına alınarak sınırdışı edilmeleri için işlemler yapıldı. Kişinev’de yaşanan bu gelişmeler Orizont […]

 • Asılan Öcalan Posterine Pentagon Açıklaması

  Pentagon sözcüsü White, Pentagon’da basın toplası düzenledi. Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Soruları yanıtlayan White, AA muhabirinin uzun bir sorusuna yanıt vermekte gecikmedi. AA muhabirinin […]

 • Retuers Irak’ın Planını Yayınladı

  Reuters Haber Ajansı’nın haber araştırmasına göre Irak’ın yetkili bakanlığı Irak Bölgesel Kürdistan Yönetimi’ni (IKBY) İran ve Türkiye desteğiyle kendi kontrolleri altına almayı planladıkları ortaya atıldı. […]