Van’da lazerle gözyaşı kanal tıkanıklığı tedavisi

VAN (İHA) – Van’da 2005 yılından bu yana A Grubu sağlık hizmeti sunan Özel Urartu Göz Merkezi, 8 yıldır lazer ile gözyaşı kanal tıkanıklığı (Lazer D.S.R) tedavisini uygulamaktadır.

10-15 dakika gibi kısa bir sürede lazer tekniğiyle gerçekleştirilen operasyonda fiziksel bozukluk, anestezi ve narkoz kullanılmadığını ifade eden Op. Dr. Baran Bari İlhan, bu yöntemle başarı oranının yüzde 70-80 olduğunu belirterek, bölgede de sıkça görülen ‘Gözyaşı kanal tıkanıklığı’ ve tedavi yöntemlerini anlattı.

“Lazer ile gözyaşı kanal tıkanıklığı nedir?”

8 yıldan buna yana Van ve bölgede bulunan Ağrı, Muş, Hakkâri ve Bitlis illerine hizmet verdiklerini ifade eden Op. Dr. İlhan, “Önceki yıllarda Erzurum’da bile bizlere hasta gelmekteydi. Burada gözyaşı damar tıkanıklığının lazerle tedavi edilmesi söz konusudur. Bu tedavi yöntemimi 8 yıldır Op. Dr. Atilla Yazıcıoğlu ile birlikte gerçekleştirmekteyiz. Gözümüz ile burnumuz arasında saç teli kalınlığında bir kanal bulunmaktadır. Bu kanal, gözün içerisinde devamlı olarak sıvı enjekte etmektedir. Bu sıvı ise hem gözün ön yapısını besler hem de gözün ön tarafının temizliğini sağlar. Aynı şekilde bu sıvı aynı kanal aracılığıyla tekrar buruna akmaktadır. Söz konusu kanalın iltihaplanması ve zamanında tedavi edilmemesi, gözyaşı kanal tıkanıklığına neden olmaktadır. Bu hastalık çocukluk çağında masajla geçerken ilerleyen yaşlarda probing dediğimiz özel bir yöntemle tedavi edilmektedir. 3 yaşından sonra eğer hastamız tedavi olmamışsa, o zaman tüp takmak için burun kemiğinin kırılması suretiyle bu işlem açık ameliyat olarak uygulanabiliyor. Bu operasyonun açık hali yıllardır herkes tarafından yapılırken lazer taktiğini ise bizler bölgemizde ilk ve tek yapabilen kurumuz” dedi.

“Morluk, şişkinlik ve görüntü bozukluğu yaşamadan lazer tekniğiyle tedavi olabilirsiniz”

Açık ameliyatla gözyaşı kanal tıkanıklığı tedavisinin zorluklarını ve dezavantajlarını anlatan İlhan, “Bu yöntem son derece zor ve uzun zaman alabilen bir tedavi yöntemidir. Buradaki en önemli nokta göz çevresinde oluşan morluk, şişkinlik ve estetik görüntü bozukluğudur. Ancak lazer ile gözyaşı kanal tıkanıklığı (Lazer D.S.R) tedavi yöntemi bütün bunları ortadan kaldırmaktadır. Lokal anestezi ile gözün söz konusu bölgesine bir iğne yapıyoruz. Ortalama 10-15 dakika arası bir sürede narkoza gerek kalmadan bu yöntemi uygulamaktayız. Burada başarı oranımız yüzde 70-80’dir. Aynı gün içerisinde hastamızı taburcu edebiliyoruz. Hastamız günlük yaşantısına kaldığı yerden devam edebilmektedir. Yüzde 20 oranında kimi hastalarımızda yıllar içerisinde tekrar tıkanma söz konusu olabilir, bu durumda ise mevcut tedavi yöntemi tekrarlanır” şeklinde konuştu.

“Bölgede bu yöntemi kullanan ilk ve tek kurum Urartu Göz Merkezi”

Bugüne kadar binlerce hastanın bu yöntemle tedavi edildiğini aktaran Op. Dr. Atilla Yazıcıoğlu ise, gayet olumlu sonuçlar aldıklarını ifade ederek, “Gözyaşı kanalının iltihaplanması ve iltihabın zamanında tedavi edilmemesinden kaynaklanan gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisinde teknoloji ve modern tıbbın gereklerini takip ederek bilimsel yayınlar ışığında bu cerrahi yöntemi bölgemizde ilk ve tek olarak uygulamaktayız” diye konuştu.

 • Merkez Bankası’ndan Dövize Şoklama

  Merkez Bankası faiz oranlarını yükselterek dövize adeta şok etkisi yaptı. Merkez Bankası’nın ekonomiye şok etkisi yapması ile Amerikan Doları 6.01 TL seviyelerini gördü. Merkez Bankası faiz […]

 • 30 Bin Liraya Alınabilecek En İyi Araba

  Dolar fiyatlarının artmasıyla yükselen araç fiyatları, özellikle sıfır araç fiyatlarında yaşanan uçuk fiyat artışları nedeniyle vatandaşın araç alım gücünü oldukça etkilemiş durumda. Eskiden sıfır olarak satın alınabilen fiyatla araç, bugün ikinci el olarak alınabilmektedir.

 • Moldova’da 7 Çalışan Sınırdışı Edildi

  Moldova’nın en kalabalık şehri Kişinev’de Fetullah Gülen’e yakınlığıyla bilinen okul çalışanlarından 7 kişi gözaltına alınarak sınırdışı edilmeleri için işlemler yapıldı. Kişinev’de yaşanan bu gelişmeler Orizont […]

 • Asılan Öcalan Posterine Pentagon Açıklaması

  Pentagon sözcüsü White, Pentagon’da basın toplası düzenledi. Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Soruları yanıtlayan White, AA muhabirinin uzun bir sorusuna yanıt vermekte gecikmedi. AA muhabirinin […]

 • Retuers Irak’ın Planını Yayınladı

  Reuters Haber Ajansı’nın haber araştırmasına göre Irak’ın yetkili bakanlığı Irak Bölgesel Kürdistan Yönetimi’ni (IKBY) İran ve Türkiye desteğiyle kendi kontrolleri altına almayı planladıkları ortaya atıldı. […]