Yabancı yatırımcılara ‘Her şey yolunda’ mektubu

Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Olgun Torbalı’daki 54 yabancı sermayeli şirkete mektup yazdı. ABD, Almanya, Rusya, İsviçre, Danimarka, Fransa menşeli şirketlere, “Günlük hayatımız ve tüm devlet fonksiyonları, ülke genelinde bu üzücü girişiminden sonra normale dönmüştür, herhangi bir sıkıntı yoktur” mesajı verildi.

Darbe girişimi hissedildiği andan itibaren gerek üyelerine gerekse de kamuoyuna yönelik birlik olma, demokrasiye sahip çıkma çağrısı yapan Torbalı Ticaret Odası (TTO), yönetimi ayrıca 54 yabancı üyesine yatırımlara devam niteliğinde İngilizce mektup gönderdi.

TTO Başkanı Abdulvahap Olgun imzalı mektupta yabancı yatırımcılara, ekonomide istikrarın bozulmayacağı mesajı verildi. Hafta başında yerli iş adamlarına yatırımlarından vazgeçmemeleri çağrısında bulunan Olgun, özellikle yabancı yatırımcıların ülkedeki gelişmelerden etkilenmemeleri, ekonomik tedbirlere güvenmeleri gerektiğine vurgu yaptı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile eş zamanlı gönderilen mektup, ABD, Almanya, Rusya, İsviçre, Danimarka, Fransa menşeli şirketlere en kısa zamanda ulaşacak.

Dev markalar

Dünyaca ünlü markaların Türkiye’de üretim sahalarının bulunduğu Torbalı, bu anlamda ülke ekonomisine ciddi katkı sağlıyor. Ülkedeki gelişmeleri kaygı ile izleyen yabancı menşeli ve yabancı ortaklı firmalara, ‘sorun yok’ mesajı veren TTO Başkanı Abdulvahap Olgun, mektupta devletin tüm fonksiyonlarının normale döndüğü vurgusu yapıldı. Mektup gönderilen 54 yabancı ortaklı şirket arasında JTI, Chevrolet Otomotiv, General Motors, Maurer Söhne, Philip Morris, Dr. Oetker, Chrysamed, Gaspardo, Lart Havlu, M.S. Pazarlama, Segezha, Hanexport Dış Ticaret, SFS Dekpaks, General Motor, Ferrino Gıda, Kubalılar Meşrubat, Tesco Kipa ve İmpo Motor yer alıyor.

Yabancı firmaların hem ülke ekonomisine hem de Torbalı’nın ödediği vergiye ciddi katkıları olduğuna işaret eden TTO Başkanı Olgun, “Başkanımız Sayın Hisarcıklıoğlu şu an Türk özel sektörüne öncülük ediyor. Bizde Torbalı’da üstümüze düşeni yapmaya devam ediyoruz. Üyemiz olan yabancı yatırımcıların şu sıralar içinde bulunduğumuz durumda endişe duymalarını, ekonomik kaygı içerisinde olmalarını istemiyoruz. İngilizce hazırlanmış mektubumuzda, gerek gümrük prosedürlerinin gerekse ekonomik gelişmelerin hiçbir aksaklık olmadan devam edeceğini bildirdik” dedi.

İşte o mektup

“Bildiğiniz gibi, 15 Temmuz 2016 tarihinde, Türkiye’nin demokratik olarak seçilmiş hükümeti Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir kısmı tarafından devrilmeye çalışılmıştır. Yapılan girişim seçilmiş hükümete sadık kalınarak Türk Güvenlik Güçlerinin ortak çabaları ve Türkiye halkı tarafından bertaraf edilmiştir. Günlük hayatımızın ve tüm devlet fonksiyonlarının ülke genelinde bu üzücü girişiminden sonra normale döndüğü hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Hükümetimiz normalleşme sürecini kısaltmak ve hemen Türk ekonomisini istikrara kavuşturmak için Olağanüstü Hal İlan etmiş olup ekonomimiz için de gerekli bütün tedbirleri almıştır. İş yaşamında, tüm firmalar ve fabrikalar herhangi işleyişi durduracak bir kesinti bulunmamaktadır. Gümrük prosedürleri ve diğer ekonomik işlemler aksaklık olmaksızın normal faaliyetini devam ettirebilirler ve tüm ticari devlet hizmetleri de herhangi bir gecikme olmadan normal faaliyet göstermektedir. Ülkemizde herhangi bir istikrarsızlık olmayacağı ve daha önce olduğu gibi iş ortaklarımızla taahhütlerimizi tutmaya devam edeceğimizi tüm samimiyetimizle belirtiriz. Eğer firma olarak bir talep ve ihtiyacınız olduğunda bizimle düşünmeden iletişime geçebilirsiniz.”

 • Merkez Bankası’ndan Dövize Şoklama

  Merkez Bankası faiz oranlarını yükselterek dövize adeta şok etkisi yaptı. Merkez Bankası’nın ekonomiye şok etkisi yapması ile Amerikan Doları 6.01 TL seviyelerini gördü. Merkez Bankası faiz […]

 • 30 Bin Liraya Alınabilecek En İyi Araba

  Dolar fiyatlarının artmasıyla yükselen araç fiyatları, özellikle sıfır araç fiyatlarında yaşanan uçuk fiyat artışları nedeniyle vatandaşın araç alım gücünü oldukça etkilemiş durumda. Eskiden sıfır olarak satın alınabilen fiyatla araç, bugün ikinci el olarak alınabilmektedir.

 • Moldova’da 7 Çalışan Sınırdışı Edildi

  Moldova’nın en kalabalık şehri Kişinev’de Fetullah Gülen’e yakınlığıyla bilinen okul çalışanlarından 7 kişi gözaltına alınarak sınırdışı edilmeleri için işlemler yapıldı. Kişinev’de yaşanan bu gelişmeler Orizont […]

 • Asılan Öcalan Posterine Pentagon Açıklaması

  Pentagon sözcüsü White, Pentagon’da basın toplası düzenledi. Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Soruları yanıtlayan White, AA muhabirinin uzun bir sorusuna yanıt vermekte gecikmedi. AA muhabirinin […]

 • Retuers Irak’ın Planını Yayınladı

  Reuters Haber Ajansı’nın haber araştırmasına göre Irak’ın yetkili bakanlığı Irak Bölgesel Kürdistan Yönetimi’ni (IKBY) İran ve Türkiye desteğiyle kendi kontrolleri altına almayı planladıkları ortaya atıldı. […]