Politik Yaşam

Yunanistan’a kaçan Subayların iltica talebi 19 Ağustos’a ertelendi

15 Temmuz Darbe girişimi günü Yunanistan’a helikopter ile sığınan darbeci subaylar, iltica talebinde bulumuştu. İltica talepleri 19 Ağustosa ertelendi.

Yunanistan’a kaçan Subayların iltica talebi 19 Ağustos’a ertelendi
Bu haber 27 Temmuz 2016 - 14:31 'de eklendi ve 544 views kez görüntülendi.

Yunanistan, 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından askeri helikopterle Yunanistan’a kaçan ve siyasi sığınma talebinde bulunan darbeci subayların iltica taleplerini 19 Ağustos’a erteledi.

15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından askeri helikopterle Yunanistan’a kaçan 8 darbeci subayın siyasi sığınma talepleri bugün görüşüldü. 2 subay, sabah saat 07.00 sıralarında başkent Atina’da bulunan İçişleri Bakanlığı’na bağlı İltica Komisyonu’na getirildi. Darbeci subaylar saat 09.00’a kadar ifade verdi. Komisyon başkanı, subayların avukatının ek süre talebini kabul ederek darbeci subayların sığınma talebinin görüşülmesini 19 Ağustos’a erteledi.

Darbeci subayların 2’şerli olarak İltica Komisyonu’na getirilerek ifade vermesi bekleniyordu. Ancak komisyonun 2 subayın talebini 19 Ağustos’a ertelemesiyle diğer subayların da sığınma talebinin görüşülmesi 21, 23 ve 25 Ağustos’a ertelenmiş oldu.

Darbeci subayların Avukatı Ilia Marinaki, müvekkillerinin erteleme istediklerini ifade ederek, “Komisyona ‘3-4 gün vermeniz bir manaya gelmez’ dedim. Bu nedenle 19 Ağustos’a tarih verdiler. Bu görüşmelerin ilk aşaması. Daha sonra karar alınır ama bu karara da itiraz edilebilir. Müvekkillerim Türkiye’de yaşananlardan dolayı korktuklarını, ailelerinin tehlikede olduğunu belirtti. Bu yüzden de siyasi sığınma taleplerinin incelenmesi ve daha iyi hazırlanmak istediklerini dile getirdiler” dedi.

Manol Kostidis (iha)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER